Jak udělat ohradu pro ovce nebo kozy kolem pastviny
Ovce a kozy jsou nenáročná hospodářská zvířata, která spasou trávu na rovné louce i v horské stráni, dají vám vlnu a/nebo mléko a můžete je chovat i na maso. Jak jim zařídit bezpečný a velký výběh, aby se měly kde pást a neutíkaly na sousedovu lepší travičku? A proč se vůbec do chovu ovcí a koz pustit? Odpoví náš článek.
Z čeho postavit ohradu
Než se pustíte do stavby ohrady, pravděpodobně se vám budou hlavou honit tyto požadavky: přijatelná cena, dostatečná pevnost, nenáročná práce a vhodný materiál. Ke stavbě ohrady tedy doporučujeme využít dřevěné kůly a ohradové hospodářské drátěné pletivo nebo lesnické uzlové pletivo. Aby ovce nezamotávaly do výpletu hlavu a nesnažily se probourat, můžete ještě oplocení z pletiva a kůlů zabezpečit elektrickým ohradníkem.
Dřevěné kůly a ovčí pozinkované pletivo
Konstrukci ohrady udělejte z dřevěných kůlů. Pro jejich výrobu použijte dubové, akátové nebo smrkové dřevo. Rohové sloupky nebo sloupky na místa, kde se bude lámat terén, vyrobte kůly o průměru cca 15 cm, průběžné mohou mít o cca 5 cm menší průměr. Počet potřebných kůlů spočítejte podle obdovu pastviny. Na pevných rovných půdách udržujte mezi dřevěnými sloupky vzdálenost zhruba 5 metrů, v kopcovitém terénu nebo v měkké půdě je připevněte do měnší vzdálenosti. Na pronajaté pozemky a pastviny pro klidnější ovce a kozy stačí kůly zatlouct do země. Pokud chcete bytelnou ohradu na vlastním pozemku s dlouhou životností, zabetonujte je.
Myslete také na to, že budete do ohrady muset chodit ovce krmit, vyvážet hnůj nebo pozemek jinak obdělávat. Stlučte si tedy dřevěný rám branky, výplň vyrobte ze stejného pletiva, jako bude ohrada, a bránu připevněte na nosný sloupek panty nebo přidrátujte.
Pletiva vhodná pro oplocení ohrad, tedy ovčí nebo lesnické uzlové prodáváme v několika výškách, podle toho se lidí i velikosti ok. Pokud budou v ohradě malá jehňátka, je lepší vybírat drátěnou síť s měnšími oky a hustějšími dráty.
Vybrané pletivo připevňujte ke kůlům pozinkovanými skobami (k dostání v balení 1 kg nebo 5 kg). Snažte se, aby byla drátěná síť mezi sloupky co nejvíce vypnutá. Pro větší bezpečnost můžete ještě na sloupky natáhnout elektrický ohradník. V žádném případě nepoužívejte pro zabezpečení ohrady žiletkové nebo ostnaté dráty. Pokud je pastvina v nerovném terénu, podbijte spodní části latěmi, zahrabte spodní část pletiva do hlíny nebo zdovojte pletivo.
Hotový výběh pravidelně kontrolujte před vpuštěním zvířat i během pastvy. Ze začátku proto, abyste si ověřili, že jste vše udělali dostetečně pevně, po několika letech proto, abyste zamezili rozutečného stánu v případě děr v plotě nebo uhnilých kůlů. Protože se ovečky rády drbou a dřívě nebo později k tomu využijí dřevěné sloupky, zamezte tomu tak, že jim do výběhu pořídíte drbadla.
Související články
- Jak vybrat oplocení sportovištěPevnost, bezpečnost a kvalita. Oplocení sportovních areálů není radno podceňovat. Musí totiž...
- Jak vybrat a naplánovat oplocení pro slepiceNechcete zavřít slepice do tmavého kurníku? Dobře děláte, protože světlo evokuje snášení, a tak...
- Jak oplotit výběh pro drůbežChov drůbeže se stává opět populárním. Stále vedou slepice, ale na vesnicích můžeme často vidět...
- Jak a proč oplotit bazénMožná se vám zdá oplocení bazénu jako zbytečnost, ale pokud máte doma děti nebo zvířata, pak to...